При друга полска компания, отново в индекса WIG20, анализаторите стартират с очаквания за печалба, която надвишава с около 9% очакванията на мениджмънта за печалба през 2009 г. Постепенно през годината мениджмънта увеличава очакванията си за печалба (с около 6% спрямо първоначалното), а анализаторите понижават очакванията си за печалба (с около 2%) и в момента разликата е от около 1%. Излиза че анализаторите отново са били по-точни в очакванията си.
Tuesday, 22 December 2009
Играта на очаквания за финансово представяне между мениджмънта и анализаторите
При друга полска компания, отново в индекса WIG20, анализаторите стартират с очаквания за печалба, която надвишава с около 9% очакванията на мениджмънта за печалба през 2009 г. Постепенно през годината мениджмънта увеличава очакванията си за печалба (с около 6% спрямо първоначалното), а анализаторите понижават очакванията си за печалба (с около 2%) и в момента разликата е от около 1%. Излиза че анализаторите отново са били по-точни в очакванията си.
Monday, 30 November 2009
Някои изводи за регулациите в България
Следните примери показват, че ефективността на регулациите в България се губи някъде между законите, наредбите, правилниците и безкрайната комуникация между регулатори и регулирани.
1. Таксите за терминиране в мрежите за мобилни разговори (mobile termination rates – MTR) в България по данни на European Regulators Group (ERG) към 1 юли 2009 са 0.1349 евро на минута и са с 94% по-високи от средните MTR за Европейския съюз от 0.0695 евро за минута. Интересно е обстоятелството, че вместо разликата да намалява (т.е. MTR да се доближават до средните за ЕС), тя се увеличава спрямо юли 2008 г. – тогава MTR в България са били със 76% по-високи от средните за ЕС.
Извод: промените стават толкова бавно, че почти обезсмислят „добрите намерения”, които стоят зад регулациите.
2. За периода януари - октомври 2009 г. средната цена на природния газ в България бе 495.11 лева на 1000 куб.м (цена на природен газ без ДДС при продажба от "Булгаргаз" ЕАД на потребители, присъединени към преносната мрежа). Цената в България е с около 2 пъти по-висока в сравнение с цената в ЕС Zeebrugge (по данни на Pareto Securities).
Извод: дългосрочните договори решават текущи проблеми (по-скоро от политическо отколкото от икономическо естество) и създават дългосрочни проблеми.
3. Спорът между БФБ, от една страна, и инвестиционната общност и КФН, от друга страна. БФБ е с мажоритарен акционер е Държавата, чрез Министерство на финансите, с 44%, основните миноритарни акционери са инвестиционните посредници с дял от около 35%. В продължение на няколко месеца се водят спорове относно идеята на БФБ за сваляне от търговия на регулиран пазар на неликвидни и ниско-ликвидни дружества.
Извод: рано или късно, „отглежданите” дружества се изправят срещу регулатора. Спорът, ако се разгледа като по-скоро корпоративен казус на конфликт между мениджмънт и акционери, би могъл много лесно да бъде разрешен. Проблемът в случая, е че мениджмънта сякаш свикна да получава безрезервна подкрепа (неизвестно защо) във всяко едно отношение от Държавата. Интересно, ако беше частно дружество дали щеше да има конфликт?
Friday, 13 November 2009
За 12-те предложения на банките за по-добра икономическа среда
Tuesday, 3 November 2009
Спред между лихвените проценти по кредитите и депозитите
Tuesday, 27 October 2009
Tobin Tax: Market Pays for Government Failure
James Tobin предлага идеята за данък, който ограничава спекулациите на международните пазари, през 1971 г.. По-късно обаче той изпитва съмнения относно ефектите от въвеждане на подобен данък. Напоследък идеята за Tobin Tax се популяризира след срещата на страните от G20 през септември 2009 г., когато те „възложиха” на МВФ да проучи възможност за поемане на ефектите от кризата от страна на финансовите пазари, т.е. финансовите пазари да платят за кризата (Източник: G20 to task IMF to probe “Tobin tax” on financial transactions -G20 source Reuters, September 26, 2009).
Какво развитите страни целят да постигнат с евентуалното въвеждане на подобен данък? Накратко, целят да коригират това, което постигнаха след поредицата от bail-outs на too-big-to-fail институции. Поредицата спасителни мерки доведе до изкуствено понижение на рисковите премии и съответно намаляване на цената на капитала, което направи някои инвестиционни възможности привлекателни за инвеститорите. Обстоятелство, което без правителствена намеса, не би било факт.
Monday, 26 October 2009
Специфичните провизии за кредитен риск на банките
Секторни индекси на Виенската Борса за ЦИЕ
Инвеститорите са по-чувствителни по отношение на алокацията между дефанзивни и циклични сектори, отколкото по време на нормална икономическа активност.
Източник за графиката: Wiener Börse и собствени изчисления
Sector Rotation and Monetary Conditions, June 25, 2007
Секторно представяне на страните от ЦИЕ
Кризата създава възможност за насочване на ограничени ресурси в сектори и дейности, в които дадена страна има конкурентно предимство. Използвах статистика на Евростат за новите поръчки в три сектора: производство на стоки за междинно потребление, потребителски стоки и капиталови стоки за България, Румъния, Полша, Чехия и Унгария.
В таблиците са представени данни на Евростат за индексите на новите поръчки за последните 12 месеца до август 2009 г..
* Q3 2009 обхваща юли-август, т.е. 2/3 от третото тримесечие
** изменение през периода юли-август 2009 г. спрямо второто тримесечие
***изменение през периода юли-август 2009 г.спрямо индекса за съответната страна за периода септември 2008 г. - август 2009 г.
Източник: Eurostat и собствени изчисления