Monday, 30 November 2009

Някои изводи за регулациите в България

Ако има причини, които оправдават съществуването на регулации, то те би следвало да са: (1) балансиране на интересите на производители, доставчици на услуги и потребители; (2) корекция на монополни структури, а не създаване и утвърждаване на такива; (3) утвърждаване на пазарните принципи, а не използване на регулациите като средство за постигане на господстващо положение на пазара.

Следните примери показват, че ефективността на регулациите в България се губи някъде между законите, наредбите, правилниците и безкрайната комуникация между регулатори и регулирани.


1. Таксите за терминиране в мрежите за мобилни разговори (mobile termination rates – MTR) в България по данни на European Regulators Group (ERG) към 1 юли 2009 са 0.1349 евро на минута и са с 94% по-високи от средните MTR за Европейския съюз от 0.0695 евро за минута. Интересно е обстоятелството, че вместо разликата да намалява (т.е. MTR да се доближават до средните за ЕС), тя се увеличава спрямо юли 2008 г. – тогава MTR в България са били със 76% по-високи от средните за ЕС.

Извод: промените стават толкова бавно, че почти обезсмислят „добрите намерения”, които стоят зад регулациите.


2. За периода януари - октомври 2009 г. средната цена на природния газ в България бе 495.11 лева на 1000 куб.м (цена на природен газ без ДДС при продажба от "Булгаргаз" ЕАД на потребители, присъединени към преносната мрежа). Цената в България е с около 2 пъти по-висока в сравнение с цената в ЕС Zeebrugge (по данни на Pareto Securities).

Извод: дългосрочните договори решават текущи проблеми (по-скоро от политическо отколкото от икономическо естество) и създават дългосрочни проблеми.


3. Спорът между БФБ, от една страна, и инвестиционната общност и КФН, от друга страна. БФБ е с мажоритарен акционер е Държавата, чрез Министерство на финансите, с 44%, основните миноритарни акционери са инвестиционните посредници с дял от около 35%. В продължение на няколко месеца се водят спорове относно идеята на БФБ за сваляне от търговия на регулиран пазар на неликвидни и ниско-ликвидни дружества.

Извод: рано или късно, „отглежданите” дружества се изправят срещу регулатора. Спорът, ако се разгледа като по-скоро корпоративен казус на конфликт между мениджмънт и акционери, би могъл много лесно да бъде разрешен. Проблемът в случая, е че мениджмънта сякаш свикна да получава безрезервна подкрепа (неизвестно защо) във всяко едно отношение от Държавата. Интересно, ако беше частно дружество дали щеше да има конфликт?

Friday, 13 November 2009

За 12-те предложения на банките за по-добра икономическа среда

Предложенията може да са хубаво нещо, но надали имат особена връзка с лихвите и по-важно – тяхното намаляване с 3%. Преди кризата, банките в България, които са собственост на чужди банки, имаха достъп до евтин ресурс, изпращан от банките-майки, които те пласираха при добра доходност и при риск, на който май не придава...ха особено значение. Благодарение на кризата банките в България, и по-конкретно банките-собственост на чужди банки, са поставени в необичайна за тях среда – трябва да разчитат основно на собствени усилия при набиране на ресурс и в добавка – да „внимават” за риска. Някои от предложенията, поне във вида, който в-к Дневник цитира (http://www.dnevnik.bg/pazari/2009/11/11/814563_12_predlojeniia_na_bankite_za_po-dobra_ikonomicheska/), звучат твърде общо и по-скоро наивно и трудно може да се намери връзка между намаляването на риска на страната (което би направило евентуалното финансиране чрез международните пазари по-евтино) или намаляването на риска на клиентите. Мерките, основно в областите обслужване на бюджетните средства, Българска банка за развитие, може и да звучат добре, но са по-скоро с преразпределителен ефект и едва ли не опит за вменяване на държавата на ролята намиране на "евтин" ресурс за кредитиране и за поемане на риска при евентуални проблеми. "Рискът в средата" е причинен по-скоро от външни фактори (световната икономическа криза) и осезаемо намаляване на рисковите характеристики ще има при подобрение на бизнес активността (износ, вътрешно търсене). И в кръга на шегата, разбира се: за да е пълен списъка, може да се добави предложение за изкупуване от страна на държавата (гарантиране на пазар) на продукцията на фирмите-кредитополучатели, които изпитват затръднения при обслужване на кредитите си:))

Tuesday, 3 November 2009

Спред между лихвените проценти по кредитите и депозитите

Разликата между лихвените проценти по кредитите и депозитите (средно-претеглени лихвени проценти, нов бизнес, деноминирани в лева) през третото тримесечие на 2009 г. достигна най-ниската си стойност за тримесечие за периода от началото на 2007 г. до септември 2009 г. Основната причина за спада е в повишаване на лихвените проценти по депозитите: за периода януари 2007 г. - септември 2009 г. средният лихвен процент по новите депозити се е повишил с 2.75 пункта. Банките изпитват проблеми при набавяне на ресурс за срок от 1 месец до 6 месеца. За разглеждания период най-голямо изменение в лихвените проценти има за този период. Ако разгледаме кривата на лихвените проценти по матюритети през януари 2007 г. и септември 2009 г. се вижда, че за разлика от януари 2009 г., когато е налице т.нар. "нормална крива на доходността" (т.е. с по-ниски лихвени проценти за по-близките във времето периоди и с по-високи лихвени проценти за по-дългосрочните периоди), през септември 2009 г. най-високи са лихвените проценти именно в т.нар междинни времеви сегменти от 1 месец до 6 месеца. Друга отличителна черта на кривата на лихвените проценти по депозитите е, че разликата между лихвените проценти по депозити със срок над 1 година до 2 година и лихвените проценти по депозити със срок до 1 месец намалява през септември 2009 г. спрямо януари 2007 г. Това може би означава, че дългосрочните перспективи са по-добри.